Jak przygotować się do oddłużania.

Jak przygotować się do oddłużania.

Oddłużanie to szereg aktywności mających na celu odzyskanie płynności finansowej. W celu przygotowania się do tego, należy skompletować odpowiednie dokumenty, a następnie zgłosić się do firmy zajmującej się oddłużaniem.

Przede wszystkim potrzebny będzie nam raport BIK. Ma on na celu zobrazowanie jak wygląda i wyglądała nasza sytuacja kredytowa. Czasami dodatkowym dokumentem jest raport z KRD.

Kolejnym krokiem jest przedstawienie swoich dochodów. Tutaj można skorzystać z różnych form. Jedną z nich jest zaświadczenie. Inna to wyciąg z rachunku bankowego. 

Na podstawie powyższych dokumentów można określić, jakie kroki należy podjąć, aby pomóc dłużnikowi.

Oddłużanie krok po kroku.

W podejściu do oddłużania ważna jest determinacje i sumienne realizowanie zadań, które powierzone zostają nam przez firmę oddłużającą.

Na wstępie ustalamy:

  • kwotę zadłużenia w danym momencie
  • które zadłużenia są pilne mogące zaszkodzić procesowi
  • oceniamy naszą wiarygodność finansową, jak wygląda sytuacja z dochodami, ile możemy przeznaczyć na raty
  • określić metody finansowania (inwestor indywidualny czy sektor bankowy)
  • określenie planu spłaty
  • złożenie wniosków do odpowiednich instytucji i oczekiwanie na decyzję

Dzięki takim krokom precyzyjnie określimy źródło problemu i metody jak się go pozbyć.

Czy to w ogóle możliwe?

Oddłużanie musi być prowadzone mądrze i pod okiem specjalisty. Sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań przekłada się na realne efekty. Oddłużanie nie jest prostą sprawą, jest to złożony proces. Jeśli podejdziemy do tego jak do procesu to wyjdziemy na prostą. Oddłużanie powinno zaczynać się od jak najszybszego znalezienia finansowania na obecne chwilówki i zaprzestania zaciągania nowych.

Oddłużanie osób fizycznych jest trudne, ale jest również możliwe. Kluczowe jest korzystanie z porad fachowców i determinacja. Skończenie z rolowaniem długo to najlepsze rozwiązanie.