Czy można otrzymać kredyt z umową na czas określony?
Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość otrzymania kredytu z umową na czas określony? W dzisiejszych czasach, gdy elastyczne formy zatrudnienia stają się coraz bardziej popularne, pojawia się pytanie, czy banki udzielają kredytów osobom, których dochód nie pochodzi ze standardowej umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czy otrzymanie kredytu z umową na czas określony jest możliwe?
Tak.
Rozwijając pytanie – jest oczywiście taka możliwość jednak wiąże się to z różnymi obostrzeniami. Bankowi najbardziej podobają się klienci z umowami na czas nieokreślony. Często jednak pierwsza umowa w firmie jest tą na czas określony, aby pracownik jak i pracodawca mogli sprawdzić czy wzajemnie sobie odpowiadają.
Jakie obostrzenia wiążą się z umową na czas określony przy zawieraniu kredytu?
W Polsce, maksymalny okres zatrudnienia na czas określony może wynosić 33 miesiące. Z jednym pracodawcą można zawrzeć maksymalnie 3 umowy. Zdarzają się przypadki, że pracownik ma umowę o prace na czas określony pomimo przepracowania powyżej 33 miesięcy, wtedy niektóre banki akceptują tą formę jako umowę na czas nieokreślony.
Przede wszystkim bank będzie mógł poprosić nas o dodatkowe dokumenty, niż te o jakie prosi w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Przykładowe pytanie i dokumenty:
Bank może zapytać jak długo pracujesz u tego samego pracodawcy. Jeden może akceptować miesiąc inny dopiero sześć. Zależy również od wielkości oraz organizacji w której pracujesz. Ważne jest również na jaki okres do przodu jest zawarta umowa. Im dłuższy okres tym lepiej potencjalnemu kredytobiorcy. W wielu przypadkach kredytodawca może zaproponować okres kredytowania równy długości umowy o pracę, a to znowu może negatywnie wpływać na naszą zdolność kredytową. Ważne również w procesowaniu wniosku może być ciągłość zatrudnienia.
Kto może dostać kredyt z umową na czas określony?
Kredyt z umową na czas określony mogą dostać te same osoby co z umową na czas nieokreślony. Przede wszystkim będą to osoby z dobrą historią kredytową w BIK. Kolejny aspekt to wiek. W Polsce pełnoletność osiągamy w wieku 18 lat, natomiast duża część banków zaczyna kredytowanie dopiero od 21 roku życia. Maksymalny wiek kredytobiorcy waha się od 65 lat (przejście na emeryturę) do 82 lat. Są banki gdzie granica wieku nie ma znaczenia i waha się miedzy 18 do nieokreslony.
Dodatkowo standardowa procedura przy badaniu zdolności, o której możesz przeczytać tutaj.
Poszczególne oferty banków mogą różnić się warunkami oferty co zatem przekłada się na samą zdolność kredytowa. Czasami banki stosują odstępstwo od procedury i akceptują umowę na czas określony mimo wyżej opisanych przesłanek. Wydłużają czas kredytowania tak jak w przypadku umowy bezterminowej. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zatrudnienia w sektorze publicznym lub dużych firmach notowanych na GPW.
Dlaczego okres umowy wpływa na scoring?
Bank przede wszystkim minimalizuje ryzyko związane z niewypłacalnością osoby której pożycza pieniądze. Z racji, że nie ma pewności co do dalszego zatrudnienia, przyjmuje wartość krytyczną, czyli jego brak. Nie możemy mieć zatem pretensji co do odmowy wydania decyzji pozytywnej.
Pamiętaj, że poza okresem zatrudnienia na wydanie decyzji pozytywnej w banku wpływa szereg innych czynników. W celu analizy najlepiej skorzystać z doradztwa kredytowego, tak aby otrzymać najlepszą ofertę. Ważna jest również analiza przeprowadzona przez nas samych, czy aby kredyt nie będzie zbyt dużym obciążeniem jeśli umowa z obecnym pracodawcą nie będzie kontynuowana, a nie wiemy na jakich warunkach będzie kolejna.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszymi doświadczonymi Doradcami finansowymi! Niezależnie od Twojej sytuacji, chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dostosowane dla Twoich potrzeb