Jak utworzyć bezpieczne hasło?
Czy wiesz, że „123456” to jedno z najczęściej używanych haseł na świecie? Nie dziwi zatem fakt, że co roku tysiące osób pada ofiarą ataków cyberprzestępców. Silne hasło to podstawowe zabezpieczenie wszystkich Twoich działań w sieci. Jak zatem stworzyć hasło nie do złamania? Podpowiadamy!
Zasady tworzenia silnego hasła
Hasła są nieodłącznym elementem Twojego życia online. Codziennie korzysz z nich, aby chronić swoje urządzenia, aplikacje i konta. Mimo że silne hasła są kluczowe, aby Twoje dane były bezpieczne, zapewne jak większość z nas, nie przywiązujesz odpowiedniej wagi do ich tworzenia.
Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę, wymyślając silne i bezpieczne hasło:
- Długość hasła
Im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać. Dlatego najlepiej tworzyć hasła składające się z co najmniej 12 znaków.
Czy wiesz, że cyberprzestępcy potrzebują tylko 22 min., aby odszyfrować ośmioznakowe hasło z jedną dużą literą? Odszyfrowanie dwunastoznakowego hasła zajęłoby natomiast aż 300 lat.
- Złożoność hasła
Hasło powinno składać się z różnych typów znaków, to znaczy z: małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie używaj łatwych do odgadnięcia sekwencji, takich jak: „123456”, „guest”lub „password”. Zamiast tego wybierz losowe kombinacje liter, cyfr i znaków, np. „P&7dWp$94#”.
- Unikatowość hasła
Jednego hasła używaj wyłącznie jako zabezpieczenie dla jednej aplikacji, konta czy strony internetowej. To samo hasło w wielu miejscach zwiększa ryzyko kradzieży danych.
- Nieoczywistość hasła
Przy tworzeniu hasła unikaj oczywistych informacji, które są zbyt łatwe do odgadnięcia, takich jak Twoje imię czy data urodzenia.
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa podpowiadają, że dobrym sposobem na stworzenie silnego hasła jest użycie trzech losowo wybranych słów ze sobą połączonych, np. „zupakonewkatramwaj” czy „kubekguzikmorze”.
- Aktualizacja hasła
Regularnie zmieniaj swoje hasło, aby utrzymać jego bezpieczeństwo – najlepiej co ok. sześć miesięcy. Również jeśli podejrzewasz, że ktoś mógł ukraść Twoje hasło, zmień je natychmiast.
Menadżer haseł – bezpieczne przechowywanie haseł
Tyle skomplikowanych haseł – jak je spamiętać? Na pewno kiepskim sposobem jest zapisywanie ich w miejscach łatwo dostępnych, takich jak: karteczki, telefon czy pulpit komputera. Jeśli chcesz bezpiecznie przechowywać swoje hasła, z pomocą może przyjść Ci tzw. menadżer haseł. Jest to narzędzie, które umożliwia przechowywanie i zarządzanie wszystkimi hasłami w jednym miejscu. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu tego programu, możesz także łatwo generować silne, losowe hasła oraz szybko logować się na swoje konta. Dzięki temu nie musisz już pamiętać długich i skomplikowanych sekwencji liczb, liter i znaków specjalnych.
Podsumowanie – tworzenie bezpiecznych haseł
Mocne i bezpieczne hasło to podstawowa ochrona Twoich danych i działań w sieci. Pamiętaj, aby zawsze używać długiego i unikalnego hasła złożonego z: małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Wykorzystaj menadżer haseł, który pomoże Ci w tworzeniu i zarządzaniu hasłami, zwiększając tym samym Twoją ochronę przed hakerami.