bik co to

Czym jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej to rejestr, z którego korzystają wszystkie banki. Dzięki niemu, mogą sprawdzić czy klient wnioskujący o pożyczkę jest wiarygodny i regulował swoje zobowiązania zgodnie z harmonogramem. W raporcie BIK znajduje się pozytywna historia kredytowa oraz opóźnienia wynikająca z nieterminowości. W historii raportu mamy wszystkie informacje, dające możliwość ocenienia nas pod względem regulowania zobowiązań w terminie. Mamy również informację o to jak często szukaliśmy pożyczki i w jakich instytucjach.

W internecie w zależności od wpisanej frazy można natknąć się na różne informację odnośnie BIK. Pamiętajmy, że sam BIK jest instytucją neutralną i prowadzi jedynie rejestr naszej aktywności kredytowej. Rejestr spłaconych kredytów jest prowadzony przez 60 miesięcy, po tym czasie nie jest on uwzględniany przez banki. Więc, jeśli nie spłacaliśmy kredytu terminowo to informacja taka zniknie. Jeśli chcielibyśmy usnąć taki wpis wcześniej, należy zgłosić się do instytucji, która nam pożyczkę udzieliła.

Pamiętaj!

Instytucja w wyznaczonych przypadkach może odmówić zrealizowania Twojej prośby/reklamacji.

W BIK znajdują się informację na temat kredytów bankowych jak i pozabnakowych, jednak jedynie bankowe służą do naliczania punktacji i oceny skoringowej raportu.

Wszystko to świadczy o tym, że należy dbać o odpowiednią historię w BIK jeśli jesteśmy zainteresowani pożyczką.

Sprawdzanie BIK

Zanim udasz się do Banku wnioskując o pożyczkę, sprawdź czy dotychczas regulowałeś wszystkie swoje zobowiązania terminowo.

Zaloguj się na stronie BIK. Załóż konto i pobierz raport.

Rejestracja jest skomplikowana, jednak kontaktując się z naszymi doradcami otrzymasz kompletny poradnik, gdzie krok po kroku będzie opisane jak to zrobić.

Co zrobić z negatywną historią kredytową

Czasami dochodzi do sytuacji losowych w naszym życiu i nie wszystko idzie zgodnie z założonym przez nas planem. Może okazać się, że pieniądze na spłacanie rat kredytowych musieliśmy przeznaczyć na ważniejsze sprawy takie jak zdrowie. W takiej sytuacji pojawiają się opóźnienia, a my stajemy się mniej wiarygodnymi klientami, przez co bank może mieć wątpliwości, aby udzielić nam kredyt.

Taka sytuacja jest odwracalna. Jest szereg zabiegów, aby poprawić jakość naszego BIKu. Jednym z nich może być chociażby, wcześniejsze usunięcie negatywnego wpisu po spłacie kredytu. Sam negatywny wpis nie powinien być podstawą do paniki, ponieważ liczy się to jak mocno on wpływa na nasza ocenę. Może być tak, że nie wpłynie on na uzyskanie przez nas finansowania w banku.

Podsumowując

BIK jest biurem, które prowadzi rejestr przede wszystkim o tym jak spłacamy nasze zobowiązania kredytowe. Wygenerowanie raportu jest możliwe na stronie BIK i kosztuje 49 zł. Negatywna historia kredytowa może zostać odbudowana i nie wyklucza nas z uzyskania pożyczki w banku.