bankowość

Największym wyzwaniem dla sektora bankowego jest obecnie rosnące ryzyko prawne kredytów hipotecznych, zarówno walutowych, jak i złotowych. Mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Tadeusz Białek, nowy prezes Związku Banków Polskich, przewidując kryzys.

Wyrok TSUE pogrąży banki?

Niedawno powołany na stanowisko szefa Związku Banków Polskich Tadeusz Białek jest zdania, że sektor bankowy stoi w obliczu poważnych problemów. Na łamach „Rzeczpospolitej” wyjaśnia, że ewentualny niekorzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, może spowodować gigantyczne koszty oraz kryzys. Wyrok ten uznawałby bowiem, że banki nie mają prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.

Ponadto, przedstawiciele sektora bankowego twierdzą, że obecnie kredyty hipoteczne są produktem najbardziej obarczonym ryzykiem prawnym. Chodzi nie tylko o kredyty złotowe, ale i walutowe – we frankach szwajcarskich. Z tego powodu, banki muszą tworzyć wysokie rezerwy w swoich bilansach. 

Problem z WIBOR-em?

Białek zauważa, że w ostatnich latach sektor bankowy musiał stawić czoła wielu nowym przepisom regulacyjnym, co stanowi duże wyzwanie zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Sporym problemem dla bankowości jest także próba podważenia legalności wskaźnika WIBOR w kredytach hipotecznych złotowych.

Inne wyzwania 

Prezes ZBP wskazuje, że wyzwaniem, przed którym stoi sektor bankowy w Polsce jest także reforma wskaźników referencyjnych, czyli zamiany WIBOR na WIRON. Białek obawia się również trudności w finansowaniu rynku mieszkaniowego na skutek inflacji i wysokiego poziomu stóp procentowych.