Oddłużanie? Komu i jak
Jeśli szukasz metod na oddłużanie to należy przyjąć, że masz problemy z zadłużeniem. Zdarza się, że źle ocenimy nasze możliwości finansowe, zmieni się sytuacja życiowa lub gospodarcza. Wpadamy w pętle zadłużenia, z której ciężko się wydostać. Na szczęście dzisiaj mamy możliwość opuszczenia tego nieszczęsnego koła i w końcu wyjścia na prostą.
Na czym polega oddłużanie?
Oddłużanie jest procesem skomplikowanym na który składa się wiele czynności finansowo-prawnych. Oczywiście, każdy może zrobić to na własną rękę, jednak zaleca się, aby każdy zainteresowany zgłosił się do profesjonalisty z dziedziny finansów ze względu na złożoność procesu. Możemy zabiegać o oddłużenie z kredytów bankowych i pozabankowch, jak również innych zobowiązań utrudniających nam uzyskanie płynności finansowej.
Kto może starać się o oddłużenie?
O oddłużenie mogą starać się osoby fizyczne jak również firmy, która ze względu na pewne czynniki doprowadziły do pogorszenia w regulowaniu swoich zobowiązań. Czasami są to sytuacje związane z nieszczęśliwymi wypadkami, czasami błędne decyzje biznesowe lub zbyt późne zgłoszenie się do specjalisty.
Jak się oddłużyć?
Oddłużenie to moment, w którym radzimy sobie z długami, z którymi do tej pory nie byliśmy w stanie sobie poradzić. W obecnej sytuacji gospodarczej, oddłużanie cieszy się coraz większa popularnością ponieważ przynosi pewne i dobre efekty. Tak jak wcześniej zostało napisane, jest to proces, więc w celu jego zaplanowanie najpraktyczniej będzie zgłosić się do wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy.
Firma przeanalizuje sprawę i zaproponuje rozwiązania, a Ty możesz wybrać te, która najbardziej Ci odpowiada. Jedne przynoszą więcej korzyści inne mniej, natomiast wszystkie zapewne niosą ze sobą konsekwencje i zobowiązania (niekoniecznie finansowe).
Przygotowując się na spotkanie, należy zrobić zestawienie swoich zobowiązań, jak również dochodów i posiadanego majątku. Im bardziej szczegółowo opiszemy naszą sytuację, tym plan oddłużeniowy będzie bardziej dopasowany i skuteczniejszy. Należy również wskazać priorytety, tak aby osoba zajmująca się oddłużeniem wiedziała na czym nam zależy.
Po przeanalizowaniu tego jak duże jest zadłużenie w stosunku do posiadanego majątku i dochodu, doradca wyznaczy plan naprawczy.
Bardzo często do oddłużania stosowana jest pożyczka pomostowa lub pożyczka prywatna.
Jakie są koszty oddłużania?
W momencie korzystania z usług wyspecjalizowanych firm musisz liczyć się z tym, że oddłużanie nie jest procesem darmowym. Część firm pobiera opłaty z góry inne po wykonaniu usługi, wszystko zależy od tego jak wygląda sam proces i jego skomplikowanie. Niektóre usługi wchodzą w skład opłaty inne musimy uregulować samodzielnie, jak różnego rodzaju wysłanie pism lub opłaty za wnoszenie wniosków.
Ciężko jest określić cenę oddłużania nie znając sytuacji klienta. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do tego procesu, komplementując odpowiednie dokumenty o naszej sytuacji.
Pamiętaj, aby zawsze zapytać o cenę. Ty oraz Twój specjalista musicie ustalić warunki na które zgodzą się obie strony.