karty platnicze

W dzisiejszym świecie korzystanie z gotówki traci na popularności, a większość Polaków nosi przynajmniej jedną kartę płatniczą w portfelu. Wygoda, bezpieczeństwo i łatwość w zarządzaniu finansami sprawiły, że chętnie korzystamy z płatności bezgotówkowych. W zależności od potrzeb i preferencji mamy do wyboru kilka kart.

Wstęp

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów kart płatniczych. W zależności od sposobu rozliczania transakcji wyróżniamy cztery karty: kredytową, debetową, przedpłaconą i obciążeniową. Istnieje również podział według technologii zapisu danych – wyróżniamy karty: z paskiem magnetycznym, z paskiem magnetycznym i mikroprocesorem, z mikroprocesorem oraz wirtualną (przeznaczoną jedynie do płatności w internecie lub innych płatności niewymagających fizycznego przedstawiania karty, np. przez telefon). Dziś omówimy karty według sposobu rozliczania transakcji.

Karta debetowa

Karta debetowa jest najpopularniejszym rodzajem karty płatniczej. Na koniec 2022 r. na krajowym rynku znajdowało się 44,5 mln wszystkich kart, z czego aż 83,6% to były właśnie karty debetowe.

Karta debetowa jest związana z naszym kontem bankowym i pozwala dokonywać płatności bezpośrednio z naszych środków. Pomaga kontrolować wydatki, ponieważ nie możemy wydać więcej pieniędzy, niż mamy na rachunku. Karta debetowa jest szeroko akceptowana zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Możemy nią płacić za zakupy czy wypłacać gotówkę z bankomatów.  Aby otrzymać kartę debetową, nie musimy spełniać żadnych dodatkowych warunków, ani mieć zdolności kredytowej.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to połączenie karty debetowej z limitem kredytowym. Pozwala to nam „wypożyczać” pieniądze od banku do określonej wysokości. Możemy dokonywać płatności za zakupy i usługi, ale potem musimy spłacić nasz „kredyt” w określonym terminie. Karta kredytowa to produkt finansowy, który wymaga posiadania dobrej historii kredytowej oraz złożenia wniosku w banku. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na taką kartę, informacje te będą widoczne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i będą miały wpływ na naszą zdolność kredytową. Korzystanie z niej wymaga większej odpowiedzialności finansowej, ponieważ nieprzemyślane wydatki mogą prowadzić do zadłużenia.

Karta przedpłacona (prepaid)

Karta przedpłacona to karta płatnicza, której użycie wymaga wcześniejszego zasilenia środkami pieniężnymi. Możemy ją wykorzystywać do płacenia rachunków, robienia zakupów w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Jest ona odrębnym produktem finansowym, a więc nie musimy posiadać rachunku osobistego w danym banku. 

Karta obciążeniowa (charge)

Karta obciążeniowa to karta z odroczonym terminem płatności, która łączy cechy karty kredytowej i debetowej. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, bank przyznaje jej posiadaczowi określony limit kredytowy. Karta obciążeniowa jest jednak powiązana z konkretnym rachunkiem bankowym, tak jak w przypadku karty debetowej. Dodatkowo, jesteśmy zobowiązani do spłaty całego zadłużenia w określonym czasie, a nie tylko jego części. Środki na spłatę są pobierane z naszego rachunku.

Podsumowanie – karty płatnicze

Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów kart płatniczych, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną jest jednak zwykła karta debetowa. Użytkownicy postrzegają ją jako najlepsze, najprostsze i jednocześnie najbezpieczniejsze rozwiązanie umożliwiające płatności bezgotówkowe.