Wpis w KRD – czy masz się czego bać?
Krajowy Rejestr Długów (KRD) – brzmi dosyć przerażająco, prawda? Wiele osób o nim słyszało i wiele boi się w nim znaleźć. Czym właściwie zajmuje się ta instytucja? Z jakich powodów możesz znaleźć się w rejestrze dłużników i jakie ma to konsekwencje?
Z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z pożyczek online. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość i szybkość w uzyskaniu potrzebnej gotówki. Każdy kij ma jednak dwa końce – zaciąganie wielu zobowiązań bez wychodzenia z domu może spowodować, że wpadniesz w pętlę zadłużenia. Z tego powodu, Twoje dane prędzej czy później mogą trafić do KRD. A to z kolei może mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową i utrudnić Ci uzyskanie kolejnej pożyczki lub kredytu.
KRD – co to?
Krajowy Rejestr Długów (KRD) to baza danych, w której gromadzone są informacje o zadłużonych osobach fizycznych i firmach. Narzędzie to ma na celu zwalczanie długów, a także zapobieganie oszustwom finansowym.
W bazie KRD znajdują się informacje o zadłużeniach w: bankach, firmach leasingowych, firmach windykacyjnych oraz innych instytucjach finansowych. Firma gromadzi informacje o długu, jego wysokości, terminie regulowania należności, a także o zaległościach i opóźnieniach w spłacie.
KRD funkcjonuje na zasadach określonych dla biur informacji gospodarczej – w skrócie BIG-ów. Firma ta nie jest jedyną taką w naszym kraju – pod BIG podlegają obecnie jeszcze trzy inne biura, to znaczy: BIG InfoMonitor S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. KRD BIG S.A. jest jednak największą platformą wymiany informacji gospodarczej na polskim rynku.
Jak możesz trafić do rejestru KRD?
Do Krajowego Rejestru Długów wpisywani są dłużnicy, którzy nie spłacili swoich zobowiązań finansowych w terminie. Wpisywanie do rejestru nie jest jednak automatyczne i może odbywać się na kilka sposobów. Najczęściej dzieje się to na wniosek wierzyciela, który zgłasza do bazy swojego dłużnika, który nie wywiązał się ze spłacenia należności w terminie. Wpis do KRD jest na ogół traktowany jako pewnego rodzaju ostrzeżenie dla innych przedsiębiorców i instytucji finansowych.
Do bazy KRD możesz trafić jako osoba fizyczna, nie tylko z powodu opóźnień w spłatach pożyczek i kredytów, ale także jeśli nie opłacasz w terminie:
- opłat mieszkaniowych,
- mandatów,
- alimentów,
- opłat urzędowych,
- faktur.
Dodatkowo, aby znaleźć się w bazie, musiałbyś także spełniać łącznie wszystkie warunki, czyli:
- zobowiązanie, którego spłata się opóźnia, musi powstać w ramach konkretnego stosunku prawnego – może być skutkiem np.: umowy kredytowej,
- zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł,
- zobowiązanie nie zostało spłacone od co najmniej 30 dni,
- minął minimum miesiąc od wysłania do Ciebie wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze zgłoszenia do bazy dłużników.
Co grozi za wpis do KRD?
Skutki wpisu do KRD mogą być różne, w zależności od jego rodzaju i przyczyny. Mogą to być m.in.:
- utrudnienia w uzyskaniu kredytu lub pożyczki – banki i instytucje finansowe przed udzieleniem finansowania sprawdzają historię kredytową klienta, w tym wpisy do KRD,
- ograniczenia w zawieraniu umów i korzystaniu z usług – niektóre firmy mogą odmówić świadczenia usług lub zawarcia umowy, jeżeli jesteś wpisany do KRD,
- brak możliwości zakupu abonamentu telefonicznego lub internetowego – operatorzy telekomunikacyjni również dokonują sprawdzenia historii kredytowej potencjalnego klienta,
- trudności w znalezieniu zatrudnienia – niektóre firmy weryfikują kandydatów do pracy w KRD,
- otrzymywanie ofert z wyższymi opłatami – w przypadku niektórych usług, np. ubezpieczeń, osoby z wpisem do KRD mogą otrzymywać oferty z wyższą ceną.
Warto jednak pamiętać, że wpis do KRD nie jest trwały – po uregulowaniu zobowiązania, wierzyciel zobowiązany jest do usunięcia go w ciągu 14 dni.
Jak sprawdzić, czy jesteś w bazie dłużników?
Jeśli podejrzewasz, że zostałeś wpisany do KRD, możesz to sprawdzić w kilku prostych krokach. Wystarczy, że wejdziesz na stronę konsument.krd.pl, a następnie znajdziesz Ofertę dla konsumentów. Będziesz miał dwa pakiety do wyboru. Warto pamiętać, iż zgodnie z ustawą raz na pół roku możesz bezpłatnie pobrać raport o sobie i z rejestru zapytań.
Znalazłeś się w bazie dłużników i co teraz?
Jeżeli Twoje dane znalazły się w bazie KRD i rzeczywiście masz dług, to należy jak najszybciej spłacić zaległości wraz z odsetkami. W ciągu 14 dni wierzyciel powinien usunąć negatywną informację o Tobie z rejestru.
Podsumowanie – Krajowy Rejestr Długów
Figurowanie w bazie danych KRD znacząco obniża Twoją wiarygodność finansową i może spowodować, że bank odmówi Ci kredytu lub pożyczki. Dzięki jednak stałemu monitorowaniu informacji o swoim zadłużeniu, masz możliwość szybkiej reakcji na ewentualne dopisanie do rejestru dłużników. Zawsze jednak najlepiej jest po prostu opłacać wszystkie zobowiązania finansowe w terminie.
Informacja KRD dla Konsumentów
tel. 71 747 43 95