WSPÓLNE KONTA BANKOWE

Właśnie wziąłeś ślub i zastanawiasz się nad otwarciem wspólnego konta bankowego z małżonkiem? A może chciałbyś je założyć ze swoim partnerem lub przyjacielem? Kto może współdzielić takie konto bankowe? Jakie uprawnienia mają jego posiadacze i w jakich sytuacjach szczególnie warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

Współdzielone konto bankowe to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą z większą łatwością dzielić się kosztami i zarządzać wspólnymi finansami. Tego rodzaju konto może być szczególnie przydatne dla małżeństw czy osób w nieformalnych związkach, ale nie tylko. Wspólne konto bankowe może być również odpowiednie dla tych, którzy razem mieszkają i dzielą się bieżącymi kosztami, takimi jak rachunki za mieszkanie czy jedzenie.

Czym jest wspólne konto bankowe?

Współdzielone konto bankowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy otwierany zazwyczaj dla dwóch osób. W większości banków mogą założyć je osoby pełnoletnie, o pełnej zdolności do czynności prawnych. Co istotne, współwłaściciele muszą posiadać taką samą rezydencję podatkową, czyli najprościej mówiąc – rozliczać dochód w tym samym kraju. Nie jest to produkt wyłącznie zarezerwowany dla małżeństw, jak przyjęło się uważać. Mogą je założyć także inni członkowie rodziny, a nawet osoby niespokrewnione. W niektórych instytucjach bankowych współwłaścicielem może być osoba małoletnia, która ukończyła 13. rok życia.

Jak działa wspólne konto bankowe?

Każdy ze współposiadaczy rachunku bankowego jest w pełni uprawniony do korzystania z niego. Użytkownicy mogą zatem:

  • wpłacać i wypłacać pieniądze,
  • wykonywać przelewy,
  • wypłacać środki w bankomacie,
  • dokonywać przewalutowania,
  • dokonywać spłaty debetu czy kredytu.

Właściciele wspólnie podejmują wszelkie decyzje dotyczące samego konta, np. zgody obu wymaga dodanie możliwości korzystania z debetu.

Kiedy warto pomyśleć o wspólnym rachunku bankowym?

Wspólne konto oferuje wiele korzyści dla osób, które wspólnie zarządzają finansami. Sprawdzi się, jeśli:

  • macie dochody podobnej wysokości – jeżeli jednak jedno z Was zarabia więcej, mogą pojawić się nieporozumienia i niejasności dotyczące nierównego zasilania budżetu domowego,
  • żadne z Was nie ma problemów z długami – jeśli natomiast jedno z Was posiada zaległości finansowe, lepiej pozostać przy indywidualnych kontach, aby komornik nie zabrał oszczędności drugiej osoby,
  • podobnie podchodzicie do kwestii wydawania pieniędzy – zgodne decydowanie o finansach ułatwi Wam realizacje wspólnych celów i pozwoli zbudować obustronne zaufanie, warto jednak ustalić zasady korzystania ze środków dostępnych na koncie.

Wspólne konto bankowe – podsumowanie

Wspólne konto to wygodne rozwiązanie dla każdego, kto planuje wspólne wydatki z drugą osobą. Niezależnie od tego, czy łączą Was relacje romantyczne, przyjacielskie czy rodzinne, taki rachunek będzie przydatny w codziennym życiu. Pozwoli on w łatwiejszy sposób kontrolować domowy budżet. Przed otwarciem współdzielonego rachunku, warto jednak dokładnie omówić reguły korzystania z niego, aby uniknąć nieporozumień.