chwilówki

Polacy coraz rzadziej zaciągają pożyczki pozabankowe, jednak gdy już to robią, to zwykle na wyższe kwoty. Taki wniosek płynie z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej.

Dane BIK – firmy pozabankowe

W marcu 2023 r. firmy pozabankowe udzieliły łącznie 275,2 tys. nowych pożyczek o wartości 832 mln zł. W porównaniu do tego samego miesiąca w poprzednim roku, kwota pożyczek jest wyższa o 13,2%. Jednak jest ich mniej o 9,1%.

Średnia wartość pożyczki pozabankowej w marcu 2023 r. wyniosła 2 669 zł. Była o 19,1% wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w marcu 2022 r. Zdaniem eksperta BIK ten trend z nami zostanie.

Pożyczkodawców najbardziej dziwi wzrost ilości udzielanych pożyczek powyżej 5 tys. zł. Ich liczba według danych BIK urosła o 16,9% rok do roku, a suma udzielonych pożyczek – o 20,2%. Branża pożyczkowa nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć takiego skoku. Nowe przepisy antylichwiarskie powinny spowodować, że bardziej opłacalne staną się pożyczki krótkoterminowe, zwykle udzielane na niższe kwoty.

Dlaczego Polacy zaciągają mniej pożyczek pozabankowych, ale za to na wyższe kwoty?

Na podstawie danych BIK można wysnuć wniosek, iż Polacy stają się bardziej ostrożni w kwestii zaciągania pożyczek pozabankowych. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wysokich kosztów zaciągania chwilówek. Nieprzemyślane decyzje o pożyczkach mogą także prowadzić do spirali zadłużenia i większych problemów finansowych.

Wzrost wartości udzielonych pożyczek może być efektem wysokiej inflacji oraz wzrostu płacy minimalnej. Choć najniższa krajowa z roku na rok jest wyższa, to pieniądze są coraz mniej warte. Ceny  i koszty utrzymania są natomiast wyższe. Obecna sytuacja oznacza, że Polacy muszą przeznaczać coraz większą część swoich pensji na podstawowe artykuły, takie jak produkty spożywcze czy opłaty mieszkaniowe. 

Osoby, które jednak decydują się na wzięcie pożyczki pozabankowej, coraz częściej wnioskują o znaczną kwotę pieniędzy, którą przeznaczają na sfinansowanie większych potrzeb, np. zakupu samochodu czy remontu mieszkania.

Podsumowanie – pożyczki w marcu 2023 r.

Z najnowszych danych BIK wynika, że zaciągamy mniej pożyczek pozabankowych, ale za to ich kwoty są wyższe. Na popularności zyskują najbardziej zobowiązania powyżej 5 tys. zł. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Po pierwsze, olbrzymia inflacja i wszechogarniająca drożyzna drenują nasze portfele. Po drugie, jesteśmy coraz bardziej świadomi ryzyka jakie wiąże się z zaciągnięciem chwilówek. Mimo to, pożyczki te nadal cieszą się popularnością w sytuacji, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki.