Czym jest odrzucony wniosek kredytowy?

W momencie starania się o kredyt, musimy złożyć wniosek w banku lub innej instytucji pożyczkowej. We wniosku uzupełniamy wymagane dane, a podpisując go zezwalamy instytucji pożyczkowej na zaczerpnięcie informacji o naszej sytuacji w bazach takich jak BIK, BIG czy KRD.

W związku z informacjami o naszej sytuacji finansowej i historii regulowania swoich zobowiązań, bank ocenia nasze szanse na kredyt i udziela informacji zwrotnej. Może wydać decyzję pozytywną, której następstwem jest akceptacja i podpisanie umowy lub odrzucić wniosek – dlaczego?

W celu dowiedzenia się więcej, musimy mieć pojęcie co znajduje się we wniosku i wiedzieć jak instytucje pożyczkowe podchodzą do interpretacji danych.

Wniosek musi być uzupełniony o dane osobowe takie jak imię, nazwisko czy PESEL. Dane kontaktowa, czyli adres zamieszkania, adres mailowy i numer telefonu.

Musimy również udostępnić dane o rodzinie oraz ilości osób na utrzymaniu. Na koniec bank zapyta nas o nasze dane dochodowe. Więcej jak liczyć zdolność można przeczytać tutaj.

W zależności od tego o jaki kredyt składamy wniosek, jego struktura może się nieco różnić. Wniosku posiada informację jaka kwota nas interesuje. Taka również zostanie zanotowana w zapytaniach w raporcie BIK.

Odrzucenie wniosku kredytowego.

Jest bardzo dużo powodów odrzucenia wniosku kredytowego w instytucji pożyczkowej. Niektóre z nich są odrzucane już na etapie rejestrowania wniosku. Niekiedy same dane podane do wniosku nie klasyfikują nas jakie potencjalnego klienta.

Pamiętaj!

Oferta kredytowa na podstawie samych danych we wniosku nie jest wiążącą decyzją pozytywną!

Częstymi powodami odrzucenia wniosku kredytowego są:

  • brak zdolności kredytowej – spowodowane jest wysokimi wydatkami lub zbyt wysokimi ratami kredytów bankowych lub pozabankowych.
  • zbyt niskie wynagrodzenie lub zbyt krótki okres pracy – tutaj każdy z banków może mieć trochę inna politykę kredytową. Najczęściej jednak jest stosowane minimalne zatrudnienie 3 miesiące, ponieważ na podstawie tych ostatnich miesięcy jest liczona zdolność kredytowa.
  • wiek kredytobiorcy – najprościej można powiedzieć, że jesteśmy za młodzi lub w zbyt sędziwym wieku, aby bank mógł nas kredytować. Jest niewiele banków, które w ogóle nie zwracają uwagi na wiek klienta lub nie uzależniają od niego scoringu.
  • błędne dane we wniosku – spowodowane zazwyczaj drobnymi literówkami, zdarza się również, że któryś dokument może być nieaktualny.
  • zła historia kredytowa – mowa tutaj o źle spłacanych zobowiązaniach. Nasze negatywne wpisy znajdują się w bazach, a instytucja pożyczkowa podczas ich sprawdzania może nie udzielić nam kredytu
  • zbyt duża ilość zobowiązań – najcześciej jest to uznawane za tendencje do „zadłużania się”. Przeciwieństwo oddłużania się.
  • dużo zapytań – również tutaj instytucja pożyczkowa może interpretować to jako sytuację do zadłużania się. Jeśli klient szuka kredytu „wszędzie” i z na różne kwoty, może zostać uznany, za takiego, który po prostu wydaje za dużo pieniędzy

Jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony to w myśl nowych przepisów możemy poznać powód odrzucenia wniosku. Wystarczy złożyć pisemną prośbę o podanie przyczyny wydania decyzji negatywnej naszego wniosku.

Należy liczyć się z tym, że bank nie poda nam dokładnie co poszło nie tak, a zasłoni się odpowiedzą o „zbyt wysokim ryzyku” lub poda inną informację, która może nas nie zadowolić.

W celu zmniejszenia odmowy najlepiej wcześniej sprawdzić jak wygląda nasza sytuacja i zaczerpnąć wiedzy od specjalisty. Niekiedy problem nie leży głęboko, natomiast nadmierne zapytania w kolejnych instytucjach mogą sprawę pogorszyć.

Jeśli do tej porty napotykały Cie problemy w otrzymaniu kredytu, zapraszamy do kontaktu w celu analizy sprawy.