bank odrzucil wniosek o kredyt

Czym jest odrzucony wniosek kredytowy?

W momencie starania się o kredyt, musimy złożyć wniosek w banku lub innej instytucji pożyczkowej. We wniosku uzupełniamy wymagane dane, a podpisując go zezwalamy instytucji pożyczkowej na zaczerpnięcie informacji o naszej sytuacji w bazach takich jak BIK, BIG czy KRD.

W związku z informacjami o naszej sytuacji finansowej i historii regulowania swoich zobowiązań, bank ocenia nasze szanse na kredyt i udziela informacji zwrotnej. Może wydać decyzję pozytywną, której następstwem jest akceptacja i podpisanie umowy lub odrzucić wniosek – dlaczego?

W celu dowiedzenia się więcej, musimy mieć pojęcie co znajduje się we wniosku i wiedzieć jak instytucje pożyczkowe podchodzą do interpretacji danych.

Uzupełniamy wniosek o dane osobowe takie jak imię, nazwisko czy PESEL. Dane kontaktowa, czyli adres zamieszkania, adres mailowy i numer telefonu.

Musimy również udostępnić dane o rodzinie oraz ilości osób na utrzymaniu. Na koniec bank zapyta nas o nasze dane dochodowe. Więcej jak liczyć zdolność można przeczytać tutaj.

W zależności od tego o jaki kredyt składamy wniosek, jego struktura może się nieco różnić. Wniosku posiada informację jaka kwota nas interesuje. Kwota zostanie zapisana w raporcie i będzie widoczna wraz z zapytaniem danej instytucji.

Odrzucony wniosek kredytowy.

Jest bardzo dużo powodów odrzucenia wniosku kredytowego w instytucji pożyczkowej. Niektóre wnioski odpadają na etapie rejestrowania. Niekiedy same dane podane do wniosku nie klasyfikują nas jakie potencjalnego klienta.

Częstymi powodami odrzucenia wniosku kredytowego są:

  • brak zdolności kredytowej – spowodowane jest wysokimi wydatkami lub zbyt wysokimi ratami kredytów bankowych lub pozabankowych.
  • zbyt niskie wynagrodzenie lub zbyt krótki okres pracy – tutaj każdy z banków może mieć trochę inna politykę kredytową. Najczęściej jednak jest stosowane minimalne zatrudnienie 3 miesiące, ponieważ na podstawie tych ostatnich miesięcy jest liczona zdolność kredytowa.
  • wiek kredytobiorcy – najprościej można powiedzieć, że jesteśmy za młodzi lub w zbyt sędziwym wieku, aby bank mógł nas kredytować. Jest niewiele banków, które w ogóle nie zwracają uwagi na wiek klienta lub nie uzależniają od niego scoringu.
  • błędne dane we wniosku – spowodowane zazwyczaj drobnymi literówkami, zdarza się również, że któryś dokument może być nieaktualny.
  • zła historia kredytowa – mowa tutaj o źle spłacanych zobowiązaniach. Nasze negatywne wpisy znajdują się w bazach, a instytucja pożyczkowa podczas ich sprawdzania może nie udzielić nam kredytu
  • zbyt duża ilość zobowiązań – najcześciej jest to uznawane za tendencje do „zadłużania się”. Przeciwieństwo oddłużania się.
  • dużo zapytań – również tutaj instytucja pożyczkowa może interpretować to jako sytuację do zadłużania się. Jeśli klient szuka kredytu „wszędzie” i z na różne kwoty, może zostać uznany, za takiego, który po prostu wydaje za dużo pieniędzy

Jeśli otrzymasz informację, że odrzucony to w myśl nowych przepisów możemy poznać powód odrzucenia wniosku. Wystarczy złożyć pisemną prośbę o podanie przyczyny wydania decyzji negatywnej naszego wniosku.

Należy liczyć się z tym, że bank nie poda nam dokładnie co poszło nie tak, a zasłoni się odpowiedzą o „zbyt wysokim ryzyku” lub poda inną informację, która może nas nie zadowolić.

W celu zmniejszenia odmowy najlepiej wcześniej sprawdzić jak wygląda nasza sytuacja i zaczerpnąć wiedzy od specjalisty. Niekiedy problem nie leży głęboko, natomiast nadmierne zapytania w kolejnych instytucjach mogą sprawę pogorszyć.

Jeśli do tej porty napotykały Cie problemy w otrzymaniu kredytu, zapraszamy do kontaktu w celu analizy sprawy.

Jak sobie z tym radzić

Pamiętaj!

Bookfinanse udzielają darmowej analizy wniosku. Zdarza się, że powód jest błachy i czasami niewiele należy zmienić i otrzymasz kredyt. Często jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana i bez pomocy specjalisty ciężko „zgadnąć” co było powodem. Dzwoniąc do nas otrzymasz darmową poradę. Przy okazji będziesz mógł skorzystać z naszych usług.