Utrata pracy a kredyt

Nagła utrata pracy powoduje, że grunt zaczyna osuwać nam się spod nóg – znasz to uczycie?

Brak stałego źródła dochodu potrafi przysporzyć wielu problemów, nie tylko z płatnościami za podstawowe produkty spożywcze czy czynsz, ale także za raty kredytów. Co powinieneś zrobić, gdy pracodawca właśnie rozwiązał z Tobą umowę, a masz zaciągnięte zobowiązanie w banku?

Czy musisz informować bank o utracie pracy?

Pomimo stresu, jakim są nagłe problemy w życiu zawodowym, musisz zachować trzeźwość umysłu i zacząć działać. Większość umów kredytowych zawiera zapisy o obowiązku poinformowania kredytodawcy o wszelkich oklicznościach mających wpływ na zmianę sytuacji finansowej lub osobistej. Nie zwlekaj zatem ze skontaktowaniem się ze swoim doradcą i zrób to koniecznie przed terminem spłaty kolejnej raty. Taka postawa wzbudzi zaufanie i pozwoli też na wypracowanie skutecznego porozumienia, które zadowoli zarówno Ciebie, jak i bank. Wierzyciel również podejmie odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć spłatę długu.

Co się jednak stanie, gdy nie przekażesz bankowi informacji o utracie z pracy? Najpierw instytucja będzie starała się ustalić, jakie są powody opóźnienia w spłacie zobowiązań. Jeśli nie uzyska takich informacji, może rozpocząć postępowanie windykacyjne. W ostateczności, unikanie wierzyciela może doprowadzić do rozwiązania umowy kredytowej i wniesienia sprawy do sądu. Dlatego najlepiej od razu stanąć twarzą w twarz z problemem i dać znać doradcy kredytowemu o swojej sytuacji.

Pamiętaj, że nie tylko Tobie zależy na spłacie zaciągniętego kredytu. Bank, który pożyczył Ci pieniądze, chce je odzyskać. Kredytodawca będzie szukać rozwiązania satysfakcjonującego dla obu stron, które umożliwi polubowne załatwienie sprawy.

Jaką pomoc zaoferuje Ci bank?

Instytucja bankowa może zaproponować sporo opcji dla kredytobiorcy, którego sytuacja majątkowa uległa pogorszeniu. Wszystkie rozwiązania są dostosowane do każdego klienta indywidualne, jak i do rodzaju kredytu. Gdy masz problem ze spłatą należności, możesz liczyć m.in. na:

  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • wakacje kredytowe,
  • obniżenie miesięcznych rat przy wydłużeniu okresu spłaty,
  • zmianę formy spłaty na równe raty,
  • spłatę jedynie odsetek, naliczanych od kwoty aktualnego zadłużenia.
utrata pracy

Jak możesz zabezpieczyć kredyt przed utratą pracy?

Dobrym rozwiązaniem, choć wiążącym się z dodatkowym kosztem, jest wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy. Polisa ta zabezpieczy Cię właśnie w przypadku nagłej utraty źrodła dochodu i uchroni przed brakiem płynności finansowej. Takie świadczenie, da Ci również czas na znalezienie nowego miejsca zatrudnienia, ponieważ otrzymane odszkodowanie możesz przeznaczyć na utrzymanie siebie oraz rodziny.

Ubezpieczenie od utraty pracy zapewnia ochronę dla pracownika, który wykonywał swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Polisę taką oferują banki we współpracy z ubezpieczycielami. Najczęściej świadczenie to oferowane jest: indywidualnie,  w ramach ubezpieczenia na życie lub przy braniu kredytu (najczęściej hipotecznego).

Posumowanie – utrata pracy a kredyt

Co robić?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto właśnie został zwolniony i ma zaciągnięty kredyt. Niestety w dzisiejszych czasach, taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Nie możesz jednak załamywać rąk, musisz jak najszybciej zacząć szukać pomocy. Udaj się do banku i porozmawiaj z doradcą. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które ułatwią Ci odzyskanie płatności finansowej, bez wpadania w spiralę zadłużenia.

Zapoznaj się również z podobnymi artykułami pod tym linkiem…