zastrzeżenie kredytowe

Kradzieże tożsamości w celu wyłudzenia kredytu nie należą niestety do rzadkości. Aby chronić się przed tego typu przestępstwem, BIK proponuje usługę zastrzegania kredytowego. Na czym ona dokładnie polega i jak z niej skorzystać?

Czym jest zastrzeżenie kredytowe?

Zastrzeżenie kredytowe (ang. credit freeze – zamrożenie kredytowe), jest to działanie podjęte przez konsumenta, które ma na celu zabezpieczenie jego danych przed nieuprawnionym dostępem i potencjalnymi oszustwami finansowymi. Polega na zgłoszeniu, że w najbliższym czasie nie planuje on brać kredytu czy pożyczki. W wyniku tego, wszelkie próby ubiegania się o kredyt lub pożyczkę na Twoje dane stają się niemożliwe. Usługa ta jest znana w wielu krajach, w Polsce oferuje ją Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Wystarczy, że aktywujesz usługę w BIK, a zastrzeżenie kredytowe będzie widoczne dla banków i innych instytucji pożyczkowych uczestniczących w systemie. Gdy kredytodawca będzie chciał sprawdzić Cię jako potencjalnego klienta, np. wnioskującego o kredyt gotówkowy, otrzyma informację, że masz nałożoną blokadę kredytową i nie udzieli Ci finansowania.

Jak zrobić blokadę kredytową?

Włączenie blokady jest bardzo proste. Aby to zrobić, musisz posiadać konto na stronie BIK oraz aktywować Alerty. Logujesz się i po prostu włączasz zastrzeżenie. Partnerzy systemu widzą, że nie zgadzasz się na udzielenie kredytu lub pożyczki. Dopóki nie wyłączysz blokady, żaden bank czy instytucja pożyczkowa nie udzieli zobowiązania kredytowego na Twoje dane.

Jakie instytucje korzystają z systemu zastrzeżenia kredytowego?

  • City Handlowy
  • Provident
  • Pekao Bank Hipoteczny
  • AlfaKredyt
  • Krakowski Bank Spółdzielczy
  • Paytree
  • Regionalna SKOK im. św. Brata Alberta
  • SKOK Boże Dary
  • SKOK Kwiatkowskiego
  • SKOK Szopienice
  • Krakowska SKOK
  • SKOK Wisła
  • MediRaty

Jak skutecznie korzystać z zastrzeżenia kredytowego?

Jeśli chcesz włączyć zastrzeżenie kredytu w BIK, musisz najpierw zarejestrować się na portalu bik.pl i wykupić usługę Alerty BIK. Zrobisz to w kilka minut, bez wychodzenia z domu, postępując zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Wypełnij formularz: Na początku uzupełnij swoje dane, podając m.in. adres, adres e-mail, numer telefonu komórkowego oraz numer PESEL.
  2. Potwierdź tożsamość: Wykonaj przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł na wskazany rachunek bankowy.
  3. Odbierz link aktywacyjny: Po potwierdzeniu tożsamości otrzymasz link aktywacyjny na swój adres e-mail. Po kliknięciu w ten link, otrzymasz SMS z kodem autoryzacyjnym na swój numer telefonu. Wpisz ten kod na stronie internetowej BIK w wyznaczonym miejscu.
  4. Potwierdź włączenie usługi Alerty BIK: Po poprawnym wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego potwierdź włączenie usługi Alerty BIK.

Aby zablokować kredyty, będąc już zarejestrowanym i mając włączoną usługę Alerty BIK, zaloguj się na swoje konto w panelu klienta na portalu BIK. Następnie wybierz opcję Zastrzeżenie kredytowe.

Pamiętaj, że blokada kredytowa działa jedynie wtedy, gdy masz aktywną usługę Alerty BIK. Jeśli skończy się jej roczna ważność i nie przedłużysz subskrypcji, zastrzeżenie kredytów zostanie automatycznie wyłączone.

Jakie korzyści daje zastrzeżenie kredytowe?

Blokada kredytowa zapewnia ochronę i minimalizuje ryzyko przed potencjalnymi próbami wyłudzenia kredytu na skradzioną tożsamość. Aktywacja zastrzeżeń kredytowych w BIK jest stosunkowo prosta i można ją zrobić bez wychodzenia z domu. Masz możliwość również w dowolnym momencie dezaktywować usługę, jeśli zdecydujesz, że już nie potrzebujesz takiej ochrony. Wiedząc, że Twoje dane są chronione, możesz czuć się bezpieczniej.

Czy warto korzystać z blokady kredytowej?

Usługa blokady kredytowej teoretycznie jest doskonałym środkiem ochrony przed wyłudzeniem kredytu na skradzioną tożsamość. W praktyce jednak, zbyt mało banków i instytucji pożyczkowych jest w tym systemie, aby to rzeczywiście mogło Cię na 100% uchronić przed oszustami. Ze względu na niewielką liczbę uczestników, nie można zagwarantować, że po aktywowaniu zastrzeżenia kredytowego nikt nie uzyska pożyczki na Twoje dane. 

Dodatkową wadą systemu jest to, że jest on płatny, a dostęp do niego mają wyłącznie osoby, które wykupiły Alerty BIK.

Jaka jest alternatywa dla zastrzeżenia kredytowego w BIK?

Warto wiedzieć, że BIK oferuje jeszcze jedną usługę, która może uchronić Cię  przed wyłudzeniem kredytu na podstawie Twoich danych. Nazywa się to Zastrzeganie dokumentów i działa w ramach systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Kiedy zgubisz dowód osobisty lub paszport albo zostanie on skradziony, możesz zastrzec go łatwo w panelu klienta BIK. Informacja o zastrzeżeniu automatycznie trafi do wszystkich banków w Polsce, wielu instytucji pożyczkowych oraz nawet operatorów telefonii komórkowej. Dzięki temu nikt nie będzie mógł użyć Twojego dowodu do zawarcia umów. Ta usługa jest bezpłatna, ale aby z niej skorzystać, musisz założyć konto w serwisie BIK.

Inną opcją ochrony danych jest system Bezpieczny PESEL. Został on stworzony przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych oraz firmę CRIF Sp. z o.o. Serwis bezpiecznypesel.pl działa w bardzo prosty sposób i pozwala zastrzec Twoje dane w dwóch konkretnych sytuacjach. Po pierwsze, gdy chcesz chronić swój PESEL przed kradzieżą tożsamości, aby zapobiec możliwości wyłudzenia pożyczek lub zawarcia innych umów w Twoim imieniu. Po drugie, gdy tracisz swoje dokumenty. Zastrzeżone dane trafiają do Systemu CRIF, który jest bazą danych wykorzystywaną do weryfikacji konsumentów zawierających umowy z przedsiębiorcami, np. umowy pożyczki. Raz zastrzeżony numer PESEL jest chroniony w bazie danych do czasu, kiedy samodzielnie cofniesz jego zastrzeżenie lub zgłosisz odnalezienie zagubionych dokumentów.

splacam pozyczki

Podsumowanie – zastrzeżenie kredytowe

Choć blokada kredytowa BIK może być przydatnym narzędziem w minimalizowaniu ilości wyłudzeń finansowych, to nie stanowi ona pełnej ochrony. Warto zawsze być czujnym i dbać o swoje dane, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z kradzieżą tożsamości.