kto wziął na mnie kredyt

Zgubiłeś dowód osobisty? Uważaj – możesz paść ofiarą wyłudzenia kredytu na Twoje dane. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy ktoś zaciągnął w banku zobowiązanie w Twoim imieniu i co zrobić, jeśli dojdzie do takiej sytuacji.

Oszustwa finansowe są zmorą wielu Polaków. Według raportu InfoDOK opracowanego przez Związek Banków Polskich, tylko w III kwartale 2022 r. doszło w Polsce do 2 089 prób wyłudzeń kredytów na cudze dane osobowe, na łączną kwotę prawie 48 mln złotych. Średnio dziennie dochodziło do 22 prób takich oszustw. Ofiary takich działań, najczęściej dowiadują się o tym dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty z instytucji bankowej lub gdy do ich drzwi zapuka komornik. Na szczęście są sposoby na zminimalizowanie przykrych konsekwencji, powstałych w wyniku kradzieży tożsamości.

Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia kredytu?

Aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, Twoja wizyta w banku nie jest obecnie konieczna. Możesz to zrobić zdalnie, co jest niewątpliwie wygodne. Jednak działa to także na korzyść przestępców, ułatwiając im wyłudzenie zobowiązania. Fizyczny dowód osobisty jest potrzebny wyłącznie przy ubieganiu się o kredyt w placówce bankowej. Natomiast przy wnioskowaniu online, potwierdzanie danych wnioskodawcy może odbyć się na kilka różnych sposobów, np. bank może poprosić klienta o przesłanie skanu dowodu osobistego lub selfie. Dane potrzebne do zaciągnięcia kredytu to:

 • imię i nazwisko
 • numer PESEL
 • numer i seria dowodu osobistego
 • miejsce zamieszkania

Czasami we wniosku kredytowym należy także wpisać: miejsce urodzenia, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki. Na szczęście dla ofiar kradzieży tożsamości, sam PESEL nie wystarczy, aby wziąć kredyt.

Czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś wziął na Ciebie kredyt bez Twojej zgody, powinieneś jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

 • Sprawdź swoją historię kredytową

Jednym z wiarygodnych źródeł Twojej historii kredytowej jest Raport BIK. Jego pobranie, pozwoli zobaczyć, czy w ostatnim czasie zaciągano na Twoje nazwisko jakieś pożyczki lub kredyty, zweryfikujesz również, czy zaciągnięte zobowiązania są zgodne z Twoimi transakcjami finansowymi.

Oprócz Biura Informacji Kredytowej, stan Twojego zadłużenia możesz sprawdzić w:

 • Skontaktuj się z instytucjami finansowymi

Jeśli zauważysz podejrzane aktywności w swojej historii kredytowej albo Twój dokument tożsamości został skradziony, lub po prostu go zgubiłeś, skontaktuj się z instytucjami finansowymi, w których mogły zostać wzięte kredyty na Twoje imię. Zadzwoń do banków, w których posiadasz konta lub karty kredytowe, aby zastrzec dokumenty oraz zablokować dostęp do pieniędzy.

 • Zgłoś sprawę na policji

Jeżeli Twój dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy zostały skradzione, zgłoś sprawę na policję. Szybkie poinformowanie odpowiednich organów może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami. Jeśli Twój dowód osobisty zaginął (a nie został ukradziony), wystarczy że zgłosisz to w urzędzie gminy lub przez Internet.

Zasady bezpieczeństwa, czyli jak uchronić się przed wyłudzeniem danych?

Obecnie oszuści mają wiele możliwości, aby przejąć Twoje dane osobowe. Jest jednak wiele sposób, aby lepiej się przed tym chronić:

 1. Pilnuj swoich dokumentów – trzymaj je w bezpiecznym miejscu, najlepiej w osobnym etui i poza portfelem; sprawdzaj regularnie, czy wciąż się tam znajdują.
 2. Nie udostępniaj osobom trzecim swoich danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego czy PESEL.
 3. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z Internetu. Unikaj podawania swoich danych osobowych na stronach, które nie są wiarygodne lub nie mają aktualnego certyfikatu bezpieczeństwa.
 4. Regularnie sprawdzaj swoje konto bankowe i historię kredytową, aby wykryć nieautoryzowane transakcje lub podejrzane aktywności.
 5. Korzystaj z usług monitorowania zobowiązań finansowych, które mogą ostrzec Cię w przypadku próby wyłudzenia kredytu na Twoje dane.

Czy ktoś wziął na mnie kredyt – podsumowanie

Każdego dnia w Polsce dochodzi do prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko. Możesz stać się ofiarą takiego oszustwa, gdy np. ktoś ukradnie Twój dowód osobisty lub Twoje dane wpadną w niepowołane ręce. Pamiętaj, żeby zawsze zgłaszać kradzież lub utratę dokumentów.